Opis Zupa Wonton:
Zupa Wonton to jedna z najpopularniejszych orientalnych zup. Jest to słynna zupa kuchni azjatyckiej. Zupę Wonton znajdziemy w każdej chińskiej restauracji. Zachwyca swoim wyśmienitym smakiem.
Zupę wonton możecie też samodzielnie przygotować w domu. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane. Jej podstawą jest bulion wieprzowy, pierożki wonton i makaron ryżowy. Zupę możemy porównać z naszym klasycznym, polskim rosołem. Można powiedzieć, że jest to chiński rosół z pierożkami.
Oryginalnie powstaje poprzez wielogodzinne wygotowywanie wieprzowych nóżek. Często jednak stosuje się zamiennik w postaci drobiowego lub wołowego rosołu. Ważne, żeby rosół, którego użyjecie był wyrazisty w smaku, wtedy Wy też poczujecie Azję w swojej kuchni.
Polecamy Wam również nasze inne przepisy na zupy oraz inne przepisy kuchni chińskiej.
Składniki na pierożki:
1/3 szklanki wody
1/2 łyżeczki soli
2 szklanki mąki pszennej
1 jajko
2 dymki ze szczypiorkiem, posiekane
200 g wieprzowiny mielonej
1 ząbek czosnku, starty na tarce
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżki świeżo startego imbiru
Olej
Składniki na zupę:
1,5 l bulionu (wieprzowego, wołowego lub rosołu)
1 ząbek czosnku
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka cukru trzcinowego
Olej
3 gałązki świeżej kolendry
Opis przygotowania:
Zaczynamy od przygotowania farszu na pierożki. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju. Następnie dodajemy do tego czosnek, starty imbir i posiekane dymki i smażymy do zeszklenia. W kolejnym kroku dodajemy mięso i smażymy, aż będzie gotowe. Doprawiamy sosem sojowym i mieszamy. Następnie farsz zdejmujemy z ognia i odstawiamy do ostygnięcia.
Następnie zabieramy się do przygotowania ciasta. Do większej miski dodajemy mąkę wymieszaną z solą. W oddzielnej miseczce łączymy jajko z wodą. Następnie po środku mąki tworzymy dziurę i cienkim strumieniem wlewamy mieszankę z jajkiem. Składniki zagniatamy na ciasto. Formujemy kulkę, kroimy na pół. Następnie przykrywamy wilgotną ścierką i odstawiamy na 10 minut.
Po tym czasie każdą kulkę z ciasta kroimy na 4 mniejsze części. Następnie każdą część jeszcze na 9. Każdy kawałek rozwałkowujemy na kółko o średnicy 9 cm. Na środek każdego kółeczka kładziemy farsz, krawędzie smarujemy rozbełtanym jajkiem i zlepiamy na kształt sakiewki.
W kolejnym kroku przygotowujemy zupę. Ząbek czosnku wraz z łupinką podsmażamy na 1/2 łyżki oleju. Do garnka wlewamy bulion. Następnie dodajemy do niego sos sojowy, podsmażony czosnek, łyżkę cukru trzcinowego, gałązkę kolendry i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Po tym czasie łyżką cedzakową zbieramy nadmiar tłuszczu oraz czosnek.