Zakwas

Opis Zakwas:

Zakwas to świetny dodatek do chleba. Obecnie bardzo często podczas pieczenia domowego chleba idziemy na łatwiznę i zamiast zakwasu używamy drożdże, spulchniacze i inne dodatki. Oczywiście i bez zakwasu chleb nam wyjdzie. Jednak uważam, że obok mąki i wody, zakwas jest równie bardzo ważnym składnikiem.

Według mnie zakwas ma ogromną przewagę nad drożdżami czy innymi zamiennikami. Chleb na zakwasie jest dużo lepszy w smaku, ale również ma ogromne korzyści zdrowotne.

Ale czym tak na prawdę jest zakwas, o którym tyle się cały czas słyszy? Jest to nic innego jak połączenie mąki i wody, które pozostawiamy na kilka dni. Następuje wtedy proces fermentacji, w wyniku tej reakcji powstaje m.in. kwas mlekowy i kwas octowy.  Stąd właśnie kwaśny zapach i później charakterystyczny smak chleba na zakwasie.

Z zakwasu możemy przygotować nie tylko pyszny chleb czy bułki, ale również ciasto na pizzę, makaron żytni, zakwas na żurek, gofry czy nawet ciasto na naleśniki.

Pamiętajmy również o pozytywnym wpływie zakwasu na nasze zdrowie. Jest on naturalnym konserwantem pieczywa. Również wpływa korzystnie na utrzymanie wyrównanego poziomu cukru we krwi czy też poprawia strawność pieczywa.

Samo przygotowanie zakwasu jest proste i szybkie. Należy tylko cierpliwie poczekać kilka dni, a wyrośnie nam wspaniały dodatek do pysznego pieczywa.

Polecamy Wam również nasze inne przepisy na kanapki.

Składniki:

240 g mąki żytniej typ 2000
240 ml wody

Sposób przygotowania:

Pamiętajcie, że zawsze składniki zakwasu dodawajcie w stosunku wagowym (tyle samo gramów mąki i wody).
Wieczorem pierwszego dnia przygotowywania do wyparzonego słoika dodajemy 60 g mąki oraz 60 g wody. Całość mieszamy drewnianą łyżką. Następnie słoik przykrywamy czystą ściereczką, ale niezbyt szczelnie, tak aby pozostawić dostęp powietrza. Słoik ustawiamy w ciepłym miejscu (najlepiej 25-30 stopni, np. w pobliżu grzejnika, piecyka).
Kolejnego dnia wieczorem musimy wymieszać ponownie całą zawartość słoika. Następnie do słoika dodajemy kolejne 60 g mąki oraz 60 g wody. Ponownie całość mieszamy drewnianą łyżą. Powtarzamy czynność, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce.
Trzeciego dnia rano sprawdźcie zawartość słoika. Jeżeli zawartość zbliża się do brzegów, musimy całość zamieszać łyżką.
Trzeciego oraz czwartego dnia wieczorem powtarzamy czynność z pierwszego dnia.
Natomiast piątego dnia popołudniu nasz zakwas powinien być już gotowy. Możemy już z niego wypiec pyszny chleb.
Gotowy zakwas możemy przechowywać przez długi czas w lodówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.