Siła Tejo tkwi w różnorodności występujących tu szczepów i w dość ważnym kryterium, którym kierują się producenci: tworzą wina, których smak i aromat ma odzwierciedlać specyficzny klimat Portugalii. Zachowując duży szacunek do tradycji i zgromadzonego przez setki lat doświadczenia w produkcji produkują wina, które przede wszystkim mają smakować. Moim zdaniem udaje im się to doskonale – twierdzi Andrzej Strzelczyk, dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów.
Przykładem win, które bazują na różnorodności lokalnych odmian, jest m.in. seria Ponte Portugal. Czerwone wina to mieszanki złożone z trzech lokalnych szczepów: Castelão, Trincadeira i Tinta Roriz – z domieszką międzynarodowego Syrah. Białe Ponte Portugal skomponowane zostało z popularnych w regionie Tejo odmian Arinto i Fernão Pires.
Dla miłośników Portugalii i portugalskiego wina dystrybutor Ponte Portugal przygotował konkurs, w którym do wygrania jest podróż do tego pięknego zakątka Europy.
Zobacz szczegóły: Konkurs Ponte Portugal
Region Tejo
Region Tejo jest nazywany ogrodem Portugalii. To tu, po obu stronach rzeki Tag (z port. Tejo), znajdują się ogromne uprawy warzyw i owoców, a także plantacje drzew oliwnych, drzew piniowych i dębu korkowego. Wśród tego bogactwa – winorośl stanowi niezwykle istotny element krajobrazu. To właśnie wina z Tejo przyniosły najwięcej sławy lokalnym plantatorom.
W całej Portugalii niezwykle ceni się tradycję i szanuje dorobek poprzednich pokoleń. Dlatego do dziś największą część upraw stanowią lokalne szczepy winorośli, takie jak Touriga Nacional, Castelão czy Trincadeira (szczepy winogron czerwonych), a także Fernão Pires i Arinto (szczepy winogron białych). Doskonałe są jednak nie tylko te wina oparte na pojedynczych odmianach, ale też blendy, czyli wina stanowiące połączenie różnych szczepów.
Więcej na temat regionu Tejo: https://www.winaztejo.pl/region-tejo/o-regionie/