Drinki i koktajle można serwować na wiele sposobów – w szklankach wysokich, niskich, kieliszkach na smukłej nóżce z czaszą o przeróżnych kształtach, wykonanych z grubego bądź delikatnego szkła. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać szkło do drinka i nie popełnić faux pas.

Old fashioned (znane również jako Tumbler czy Lowball)

To tradycyjne niskie szklanki o cylindrycznym kształcie z grubym dnem, w których podaje się wszystkie drinki „on the rocks”, czyli na kostkach lodu. Ich pojemność nie powinna przekraczać 300ml. Serwuje się w nich przede wszystkim mocne alkohole takie jak whisky, Bourbon czy klasyczny drink white russian na bazie wódki.

Highball

Powinna skojarzyć ci się z drinkiem prosto ze słonecznej Kuby, Cuba Libre, w którym rum miesza się z colą. Highball to wysokie, proste szkło o pojemności do 350ml. Świetnie nadaje się do ginu z tonikiem i long drinków typu Mohito, Long Island Ice Tea czy Krwawa Mary.

Collins

Drinki z ginem zaserwujesz także w wyższej szklance Collins (od 350 do 410ml). Wyglądem nawiązuje ona do Higball, ale jest węższa, dzięki czemu sprawdzi się idealnie także jako szkło do soków i napojów bezalkoholowych.

Kieliszki do drinków

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwa rodzaje kieliszków:

  • Kieliszek koktajlowy z delikatnego szkła o szerokiej czasze w kształcie odwróconego stożka. Pijemy z niego short drinki: Martini, Cosmopolitan, Manhattan i Metropolitan, które dobrze wyglądają z towarzystwie zielonej oliwki na wykałaczce.
  • Kieliszek z rodziny Coupe o smukłej nóżce i podwójnej okrągłej czaszy. Można w nim serwować wyłączenie jeden drink – słynną Margaritę!

Hurricane

Pora na coś dla wielbicieli słodkich drinków. Szklanki Hurricane na niskiej nóżce o charakterystycznym kształcie tulipana są przeznaczone do dużych koktajli na bazie kruszonego lodu. Sprawdzą się idealnie do Pinacolady, Sex on the Beach, Blue Hawaii i innych mrożonych, owocowych mikstur. Ich pojemność może się wahać od 250 aż do 600ml.

Cordial

To jeden z najbardziej eleganckich kieliszków dedykowany do likierów i słodkich alkoholi serwowanych do deseru. Rozpoznasz go po długiej wąskiej czasze rozszerzającej się ku górze.

Szklanki do drinków na ciepło

Na stabilnej nóżce i z uszkiem, wykonane z grubego szkła żaroodpornego. Podasz w nich gorący rum, miód pitny lub kawę po irlandzku z dodatkiem irlandzkiej whisky.

Dobór odpowiedniego szła niewątpliwie pełni funkcje estetyczne, ale także może przesądzić o walorach smakowych podawanych trunków. Szkło odpowiada za wydobycie aromatów, zapachów i pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury napoju, dlatego kompletując sprzęt do kuchni, zwróć uwagę na najmniejszy detal. Szeroki wybór szklanek i kieliszków, w sam raz do ulubionych drinków, znajdziesz w SAS24, profesjonalnym sklepie z wyposażeniem gastronomii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.