Opis Schabowy:
Kto z nas nie kojarzy z obiadu niedzielnego tego najbardziej znanego kotleta. Wręcz obowiązkowy zestaw wraz z rosołkiem. Powiedzenie „kotlet jak u mamy” nie bez powodu to trafne powiedzenie ponieważ to właśnie z domu rodzinnego pamiętamy najlepszy smak tego przysmaku. Przypomina sznycel wiedeński, ale ze względu na sposób przygotowania to inny typ mięsnego dania.
O kotletach w polskiej kuchni możemy już przeczytać w literaturze kulinarnej z XIX wieku. Kotlet schabowy smakuje także bardzo dobrze z kaszą, dodatkami nie tylko wyżej opisanymi ale także: buraczkami, porem, sałatką warzywną, jak również papryką marynowaną. Wszystko jest uzależnione od upodobań smakowych.
Aby kotlet schabowy był pyszny należy przygotować mięso prawidłowo dokładnie oczyścić ze wszystkich błon, ścięgien i kawałków tłuszczu. Kawałek schabu przeznaczony na kotlety schabowe powinien być nieskazitelny i różowy. Dobra wieprzowina to taka z młodej świni. Kotlety schabowe należy smażyć w dużej ilości rozgrzanego oleju po ok. 2 minuty z każdej strony. Dzięki temu mięso będzie smaczne a panierka chrupiąca. Długość smażenia zależy również od używanego tłuszczu. Dłużej będzie na pewno schabowy smażył się na tłuszczach nierafinowanych, gdyż ich temperatura dymienia jest stosunkowo niska i wynosi od 100°C do maksymalnie 200°C. Tłuszcze rafinowane mogą osiągać temperaturę aż do 250°C. Do smażenia kotletów schabowych najlepsze będą tłuszcze rafinowane takie jak: olej rzepakowy, olej kokosowy lub sojowy. Polecamy Wam również nasze inne przepisy na dania główne
Składniki:
4 kotlety schabowe bez kości,
3 łyżki mąki,
4 łyżki oleju,
Sól,
Pieprz,
2 jajka,
Koperek do dekoracji,
Sposób przygotowania:
Mięso staranni umyć, osuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Kotlety lekko rozbić tłuczkiem ( tak, by nie uszkodzić powierzchni mięsa, można je wcześniej przykryć folią spożywczą) i oprószyć solą i pieprzem. Przygotowane kotlety staranie obtoczyć najpierw w drobinie mąki, następnie w jajkach. Kotlety smażyć na oleju na złoto z obu stron. Następnie zmniejszyć ogień i podgrzewać przez kilka minut, by zrumienione mięso dosmażyło się w środku.
Podaliśmy Wam podstawowy przepis na schabowego, jeden z najbardziej ulubionych rodzajów kotleta jak również podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego usmażenia, by z sukcesem podać na stół smakowitego jak niektórzy mówią „ schaboszczaka”. Życzymy smacznego i jak zawsze napiszcie w komentarzu jak smakował kotlecik z naszego przepisu, jaki ciekawy dodatek do niego mieliście na talerzu.