Sposobów na podawanie kawy jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka z najpopularniejszych rodzajów kawy, różniących się od siebie sposobem zaparzania oraz dodatkami:

Americano

Americana to kawa, którą pijemy najczęściej – jest to zwykła duża czarna, czyli espresso z dodatkiem gorącej wody. Americano u każdego może wychodzić inaczej: jedni dodają więcej, inni mniej wody. Sztuką jest złagodzenie smaku espresso, ale w taki sposób, aby nie wyszła z tego rozwodniona ciecz, które nie lubimy.

Czym różni się latte od capuccino?

Wiele problemów stwarza też rozróżnienie, czym różni się latte od cappuccino. Kawa latte ma więcej mleka, mleko jest też w latte podawane w formie płynnej, a nie spienionej.

Espresso a Ristretto

Ristretto to znacznie bardziej okrojona wersja espresso. Dodaje się tutaj mniej wody (docelowo: 15 ml). Przeciwieństwem risetto jest kawa lungo, której zaparzanie przedłuża się, a w jej przygotowaniu zużywa się więcej wody (ok. 60 ml).

Mocha, czyli kawa z czekoladą

To kawa, którą dobrze jest pić na deser. Jak zrobić kawę mocha? Wystarczy do espresso dodać nieco czekolady, a następnie zalać ją ciepłym mlekiem, tak jak w przypadku, gdy przyrządzamy latte. Dodatkowo, bezpośrednio przed podaniem, na powierzchnię kawy warto dodać bitą śmietanę. Ciekawym wariantem kawy mocha, jest mocha breve, czyli kawa z mlekiem i ze śmietanką (wszystko w wersji podgrzanej).

Flat White

Ciekawostką jest też kawa Flat White: niezbyt u nas popularna, a jednak warto jej spróbować. Jest to podwójne espresso, które zalewa się gorącym mlekiem. Kawa po raz pierwszy podawana była na terenie Nowej Zelandii i Australii. W przypadku tego rodzaju kawy, mleka nie spienia się – powierzchnia tej kawy powinna pozostawać płaska.

Kawa po irlandzku

Dość rozpowszechniona w Polsce kawa, podawana z dodatkiem whiskey, wykończonej bitą śmietaną. Do tego dodaje się brązowy cukier (najlepiej trzcinowy). Czasami, zamiast whiskey, dodaje się koniak lub sherry, tudzież po prostu wódkę (Russian Coffee).

Sprawdź więcej ciekawostek o kawie oraz przepisów, pozwalających na przyrzadzenie pysznej kawy w Kaweo.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.