Opis Pierś z kaczki:
Pierś z kaczki to doskonała potrawa kuchni Polskiej. Drób na naszych stołach gości bardzo często. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie mięsem z kaczki, jednak jego spożycie w Polsce nadal należy niestety do najniższych w Europie. Dawniej właśnie to kaczki były nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. Obecnie potrawy z kaczki ponownie stają się modne, głównie za sprawą restauratorów, którzy pro.
Kaczka jest dużo tłustszym mięsem niż indyk i kurczak, uchodzi jednak za bezpieczniejszą i bardziej szlachetną niż produkowany przemysłowo kurczak. Kaczka to najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Dobrze przygotowane mięso jest kruche i soczyste. Za najsmaczniejsze uznaje się młode kaczki o wadze 1,5-2 kg.
Kaczki świetnie nadają się do pieczenia i faszerowania. Ptaka w całości najlepiej piec w temperaturze 160-170°C przez 45 minut na każdy kilogram tuszki. Przez pierwszą godzinę nie powinno się otwierać piekarnika, a podczas całego procesu pieczenia pamiętajmy, by robić to jak najrzadziej, aby nie wysuszyć powietrza w piekarniku. Ale my dziś polecamy Wam nie całą kaczkę. Tylko cudowną formę jako jest pierś z kaczki.
Przepis jest smaczną formą i wariantem z nutą ziołową w tle. Do tego szybki i prosty wariant zapewnia szybki i smaczny obiad gotowy na niedzielny czas z rodziną.
Sprawdźcie również nasze przepisy kuchni polskiej
Składniki:
2 filety z kaczki,
1 szklanka wytrawnego wina,
szczypta mielonych lub zmiażdżonych goździków,
1 łyżka mąki ziemniaczanej,
sok z pomarańczy lub cytryny,
sól,
1 łyżka świeżego lub suszonego rozmarynu, albo ziół prowansalskich, tłuszcz do smażenia,
Sposób przygotowania:
Filety z kaczki myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Kładziemy na desce skórą do góry i pod skosem nacinamy skórę tworząc kratkę. Po takim nacięciu, szybciej wytopi nam się tłuszcz.
Mięso natrzeć sokiem z cytryny, mielonymi goździkami, oraz przyprawą warzywną, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na przynajmniej godzinę.
Kawałki kaczki równomiernie obrumienić na tłuszczu, a następnie, podlać szklanką wody, dodać rozmaryn i dusić na małym ogniu do miękkości ( około 30 – 40 minut), w razie potrzeby uzupełnić płyn.
Wyjąć mięso, a sos zagęścić przesianą mąką ziemniaczaną rozprowadzoną w kilku łyżkach zimnej wody, doprawić solą i pieprzem.
Kawałki kaczki wyłożyć na talerz, polać sosem żurawinowym. Podawać najlepiej z pieczonymi ziemniakami.
Ten przepis to jedna z najbardziej klasycznych form podania tego bardzo dobrego, bo zdrowego mięsa, więc warto wypróbować, a potem gdy już staniemy się smakoszami to można próbować przygotowywać jeszcze bardziej wykwintne formy kaczki. Smacznego i piszcie jak Wam wyszły popisy w kuchni z kaczką w roli głównej.