Opis Pierogi z kapustą i grzybami:
Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne polskie pierogi z kiszoną kapustą i grzybami, które najczęściej goszczą na naszych stołach w Wigilię. Takich pierogów nie może zabraknąć na świątecznym stole.
Niektórzy właśnie na tą potrawę czekają cały rok. Jednym Boże Narodzenie kojarzy się z zapachem cynamonu, innym z prezentami i choinką, a jeszcze innym właśnie ze smakiem pierogów z kapustą i grzybami. Ja jednak polecam te klasyczne pierogi w naszej codziennej kuchni. Możemy z całą pewnością podać je na codzienny obiad dla rodziny, czy też na przyjęcia dla naszych gości. Uwielbiają je wszyscy więc na pewno nikt nie wyjdzie od Was głodny.
Oczywiście i takie pierogi możecie przygotować szybciej w większej ilości, a następnie je zamrozić i ugotować, gdy tylko najdzie nas na nie ochota. Najlepiej smakują odsmażone na patelni z dodatkiem boczku i cebulki.
Polecamy Wam również nasze inne przepisy na dania główne.
Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
150 ml szklanki ciepłej wody
Szczypta soli
Składniki na farsz:
250 ml ciepłej wody
300 g kiszonej kapusty
80 g suszonych grzybów
1 cebula
1 łyżka oleju
Sól, pieprz
Liść laurowy
Ziele angielskie
Sposób przygotowania:
Zaczynamy od przygotowania grzybów. Wrzucamy je do miski, zalewamy ciepłą wodą i następnie odstawiamy je do namoczenia na kilka godzin.
Gdy grzyby będą już gotowe odcedzamy je z wody, ale wody z moczenia nie wylewamy tylko odstawiamy na bok. Następnie grzyby drobno siekamy.
Cebulę oraz kapustę kiszoną drobno siekamy. W przypadku, gdy kapusta jest bardzo kwaśna, przepłucz ją pod bieżącą wodą. Następnie cebulę podsmażamy na oleju w głębokim garnku. Dodajemy do tego również kapustę, grzyby, wodę z moczenia grzybów oraz przyprawy. Całość dusimy na małym ogniu pod przykryciem około 1 godzinę. Gdy kapusta zmięknie, odcedzamy ją z nadmiaru wody i odstawiamy do ostygnięcia.
Następnie do miski dodajemy wszystkie składniki na ciasto. Całość mieszamy i wyrabiamy krótko. Gotowe ciasto cienko musimy rozwałkować i szklanką wycinamy kółka.
Na każde kółko nakładamy łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi, formując pierogi. W dużym garnku zagotowujemy osoloną wodę i partiami gotujemy pierogi. Gdy pierogi wypływają na wierzch, wyjmujemy je łyżką cedzakową i odkładamy na półmisek.
Możemy podawać je z dodatkiem przysmażonej cebulki z boczkiem.