Opis Piernik:
Piernik jest synonimem rodzinnego ciepła, świąt pachnących świerkiem, rozgrzanego do czerwoności węgla w kominku, przy którym grzeje się cała rodzina. Piernik to również feeria smaków i zapachów, podczas wypiekania ciasta z piekarnika wydobywa się zapach goździków, anyżu, powideł śliwkowych oraz gałki muszkatołowej. Takie właśnie jest te ciasto. To najwybitniejsza kwintesencja różnych form zapachu i smaku, połączonych z pięknymi wspomnieniami z dzieciństwa. Chyba każdy z nas pamiętam spotkania przy stole z całą rodziną i unoszący się w powietrzu zapach ciasta i dobrej kawy. Warto zachować takie wspomnienia na dłużej.
Piernik nie jest ciastem trudnym do wykonania. Ale z pewnością warto znać jego recepturę, i umieć wykonywać, ponieważ jest to ciasto wiążące się z naszą tradycją, a do tego po prostu pyszne. Gwarantuję, że po zrobieniu nie zostanie z ciasta ani jeden okruszek. Tak szybko znika z talerza. Nie ma osoby, która nie lubi smaku i aromatu tego ciasta.
Polecamy również inne nasze przepisy na ciasta.
Składniki na ciasto:
2,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki cukru pudru
30 g cukru 18
2 czubate łyżeczki kakao
Przyprawa do piernika; gotowa, albo zrobiona własnoręcznie
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki płynnego miodu
1 szklanka mleka
200 gram powideł śliwkowych
120 gram roztopionego masła
3 duże jajka
0,5 szklanki uprzednio sparzonych rodzynek
Składniki polewy:
50 gram mlecznej czekolady
75 gram masła
Łyżeczka kakao
2 łyżki wody
2 łyżki cukru
Odrobina wanilii
Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni Celsjusza. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Wszystkie suche składniki: mąkę, sodę, cukier, kakao i przyprawę do piernika przesiewamy razem do miski. W drugiej misce zaś ubijamy dokładnie jajka na puszysty krem. W trzeciej misce mieszamy razem mleko, powidła śliwkowe, roztopione masło oraz miód. Dodajemy do masy suche składniki i blendujemy z użyciem miksera na gładką masę. Na koniec delikatnie wlewamy jajka i ponownie blendujemy, lecz na niższych obrotach miksera. Na końcu wszystko łączymy z rodzynkami. Powstałą masę przelewamy na blachę do pieczenia, pieczemy około godziny aż do osiągnięcia “suchego patyczka”. Po wyjęciu z piekarnika lekko studzimy piernik. Następnie wszystkie składniki polewy wlewamy do garnuszka i rozpuszczamy na ogniu, albo w kąpieli wodnej. Na koniec polewamy ciasto wedle uznania. Gdy cała polewa ostygnie ciasto można pokroić i smacznie zajadać popijając kawą albo dobrą, aromatyczną herbatą. Wybór należy do Was.