Wśród wartych zwiedzenia polskich miast Toruń znajduje się w ścisłej czołówce. Piękna architektura, w szczególności doskonale zachowana starówka i sporo zabytków to powody, dla których powinni tu zaglądnąć wszyscy miłośnicy turystyki.
Historyczny klimat
Całkiem spory fragment Torunia stanowią jego najstarsze dzielnice, w których można znaleźć mnóstwo zabytków. Historyczną atmosferę można wyczuć tu tak dobrze, że a zabytki zachowane są w tak dobrym stanie, że obszar ten – nazywany też zespołem staromiejskim – pod koniec ubiegłego wieku został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO i trzeba powiedzieć wprost, ze nie bez powodu.
Warto zaznaczyć, że zespół staromiejski to nie tylko toruńskie Stare Miasto, lecz również Nowe Miasto i zamek krzyżacki – wszystkie trzy pozwalające poczuć nastrój średniowiecza.
Zwiedzając Stare Miasto warto odwiedzić zabytki sakralne, takie jak gotycką katedrę Jana Chrzciciela i św. Jana ewangelisty, czy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wart uwagi jest również dziewiętnastowieczny Dwór Artusa, stanowiący integralną część panoramy Torunia.
Przechadzając się ulicami tej dzielnicy nie sposób nie zwrócić uwagi na wspaniałą architekturę średniowiecznych kamienic, niektórych sięgających swą historią nawet trzynastego wieku.
Warto także zobaczyć pozostałości po murach miejskich i basztach obronnych. Do dziś dotrwały tylko jego fragmenty, ale nadal pomagają one wyobrazić sobie, jak miasto wyglądało w czasach rycerskich.
Niemniej ciekawe jest Nowe Miasto, które – podobnie jak i Stare – do dziś pozwala poznać typowo średniowieczny układ architektoniczny miasta.
Zamek krzyżacki
Prawdziwą perełką turystyczną i miejscem, którego nie sposób odwiedzić w trakcie odwiedzin w tym mieści, jest Zamek Krzyżacki. Budowany na przełomie trzynastego i czternastego wieku stanowi jest jednym z najstarszych zamków należących kiedyś do Zakonu Krzyżackiego.
Choć długo był zaniedbywany, pół wieku temu dokonano jego odgruzowania. Część, która znalazła się w ruinie, została odpowiednio zabezpieczona, a całość jest obecnie wykorzystywana nie tylko jako atrakcja turystyczna, lecz również miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń nawiązujących do historii, ale też luźniejszych eventów, w tym imprez muzycznych, pokazów artystycznych, czy prezentacji walk rycerskich.
Starówka to nie tylko zabytki
Trudno poświęcić cały dzień na zwiedzanie bez napełnienia żołądka. Na szczęście Toruń słynie z doskonałych lokali gastronomicznych, które pozwalają nie tylko zaspokoić głód, ale i poznać niesamowite smaki potraw serwowanych przez tutejszych kucharzy.
Na miejscu można znaleźć restauracje o bardzo wielu specjalizacjach. Jedną z nich jest www.staremetropolis.pl, którego właściciele postawili na kuchnię włoską i polską. Do sprawy podeszli poważnie i – w przeciwieństwie do wielu podobnych lokali – nie korzysta z gotowych makaronów. Przeciwnie, kucharze Starego Metropolis samodzielnie wyrabiają makaron, dzięki czemu mają pełną kontrolę nad jego konsystencją i smakiem.
Oprócz makaronów podawanych w różnych kompozycjach smakowych, w menu znajduje się również pizza, której siłą rzeczy w przypadku kuchni włoskiej nie mogło zabraknąć.
Obok makaronów i pizzy w menu znajdują się także zupy (niektóre z ciekawymi dodatkami, na przykład do kremu z pomidorów dodawane są… migdały) i dania główne
Potrawy te serwowane są w dwóch punktach starówki, na ul. Łaziennej 26 oraz Podmurnej 28, a więc w połowie drogi między rynkiem staromiejskim i nowomiejskim. Warto sprawdzić ich propozycje, zwłaszcza, ze menu jest całkiem obszerne.