Opis Nalewka z malin:
Nalewka z malin czyli domowej roboty malinówka. Jest to świetny i całkowicie naturalny lek na przeziębienia (ale tylko dla dorosłych). Malinówka to bardzo stary i niezawodny przepis na domową nalewkę malinową, która zawsze wychodzi. Jest idealnie klarowna i tylko z kilku składników.
Nalewki wykonywane były już w starożytności. W Polsce szczególnie szlachta polubiła ten sposób przyrządzania alkoholi i to właśnie ona rozpropagowała nalewki w naszym kraju. Początkowo robiono je na spirytusie z dodatkiem ziół. Miały one pomagać na różne dolegliwości chorobowe. Obecnie nalewki można robić niemal z każdych owoców i ziół w dowolnych połączeniach.
Ja zdecydowanie wolę słabszy smak nalewki. Dlatego też używam do jej zrobienia wódkę, zamiast spirytusu. Jeżeli wolicie mocniejsze nalewki, używajcie spirytus.
Warto przyrządzić malinówkę latem, gdy mamy dostęp do świeżych malin. A w okresach jesiennych cieszyć się ich pysznym smakiem. Polecamy Wam również nasze inne przepisy na nalewki.
Składniki:
1 kg malin
1 l wódki
400 g cukru
Sposób przygotowania:
Na podaną ilość składników polecam użyć słój o pojemności minimum 2,5 l. Pod koniec powstało mi około 1500 ml nalewki.
Na początku maliny sortujemy. Do nalewki nie nadają się maliny zepsute ani uszkodzone. Następnie owoce delikatnie płuczemy pod bieżącą wodą.
Wszystkie owoce przekładamy do dużego słoja. Następnie maliny zalewamy początkowo 800 ml wódki. Kolejne 200 ml będzie nam potrzebne w późniejszym etapie. Po zalaniu owoców, poruszaj kilka razy słojem aby wódka pokryła wszystkie maliny.
Następnie słój zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 7 dni (ja trzymam koło okna). Każdego dnia poruszaj delikatnie słojem z owocami. Po tygodniu owoce malin powinny zrobić się wyraźnie jaśniejsze.
Po tygodniu czystą nalewkę przelewamy do innego słoja, który zakręcamy. Do słoja z malinami wlewamy pozostałe 200 ml wódki i wsypujemy cukier. Maliny z cukrem odstawiamy w to samo miejsce co wcześniej i trzymamy je tak 2 dni. Po tym czasie cukier powinien nam się całkowicie rozpuścić.
Owoce oraz sok przecedzamy przez sitko do wcześniej przelanej nalewki. Dokładnie odciskamy cały sok z owoców. Zanim odłożymy nalewkę do leżakowania, musimy dokładnie ją przefiltrować, żeby nie pływały żadne fragmenty owoców malin (możemy użyć do tego gazy).
Po prawidłowym i dokładnym przefiltrowaniu Twoja nalewka malinowa będzie idealnie klarowna. Możesz ją przelać do kilku mniejszych butelek lub słoików. Możesz ją przelać do kilku mniejszych słoików lub zastosować butelki na nalewki. Najlepsza malinówka będzie po minimum 6 miesiącach leżakowania.