Sushi jest przysmakiem wywodzącym się z tradycyjnej japońskiej kuchni, a pierwsze pisemne dokumenty poświadczające jego przygotowywanie i spożywanie przez miejscową ludność pochodzą z roku 718. Pierwotnie danie to miało inną postać niż obecnie, ale tak jak dziś składało się w głównej mierze z owoców morza, warzyw, grzybów oraz ryb i różnego rodzaju sosów. Obecnie sushi ma postać małych kawałków łatwych do spożycia na jeden kęs i postrzegane jest jako danie ekskluzywne. Staje się coraz bardziej popularne na całym świecie i spożywane może być na lunch, jako zakąska lub kolacja. Bywa częstym gościem na firmowych imprezach, spotkaniach w gronie przyjaciół oraz romantycznych kolacjach we dwoje. Jest pyszne, pożywne i bardzo ładnie prezentuje się na stole. Oto więc najpopularniejsze rodzaje sushi, które musisz znać, jeśli jesteś entuzjastą tego specjału.
Maki – sushi
To najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów sushi. Ma formę małego plastra, w którego środku znajdują się kawałki ryby, owoce morza, warzywa (ogórek, karczoch), pędy bambusa oraz ryż. Charakterystyczną cechą tego typu sushi jest “skórka” z alg morskich nori – bardzo cienka i czarna. Maki spożywa się z sosem sojowym, wasabi lub marynowanym imbirem.
Ten rodzaj sushi przygotowuje się na bambusowych matach. Pierwszą warstwę stanowią płatki alg, na które nakładany jest specjalnie przygotowany ryż oraz odpowiednie dodatki. Następnie, za pomocą maty, formuje się całość w formę rolki, ciasno upychając wszystkie składniki. Teraz wystarczy już tylko pokroić gotową rolkę sushi na kawałki o grubości 1,5 – 2 cm.
Maki sushi mają kilka odmian. Jedną z nich jest futomaki, który odznacza się nadzwyczajną grubością – jego plastry mają aż 4 do 6 cm. Często przygotowywany jest tak, aby z jego wnętrza wystawały dłuższe plastry czy fragmenty kolorowych warzyw, na przykład ogórka. Dzięki temu sushi prezentuje się bardzo oryginalnie.
Ura maki to z kolei rodzaje sushi odwrócone. Poszczególne warstwy wymienione w opisie sushi maki układane są w innej kolejności, mianowicie – najpierw warstwa ryżu, następnie algi, a dopiero potem kawałki ryby, różne rodzaje warzyw, grzyby i inne. Wierzch tego rodzaje sushi posypany jest czarnym sezamem lub drobnym kawiorem. Technika formowania rolki jest taka sama jak w przypadku klasycznych maki.
Hosomaki również zasługują na uwagę, choć w porównaniu z innymi rodzajami sushi są bardzo niepozorne. To maleńkie kawałeczki przypominające klasyczne maki, ale we wnętrzu każdej rolki kryje się tylko jeden rodzaj dodatku, na przykład kawałek łososia, słupek ogórka lub rzepy żółtej. Wałeczek z ryżu otaczają prasowane wodorosty. Idealne maki na jeden kęs.
Nigiri – sushi
Ten rodzaj sushi jest z kolei najprostszym do przygotowania. Każdy kawałek nigiri jest formowany w rękach i ugniatany na kształt lekko podłużnego wałeczka, na który następnie nakłada się plasterek ryby (łososia lub tuńczyka), owoce morza (zwykle krewetkę) lub rodzaj omleta nazywanego tamagoyaki. Dla wzmocnienia smaku nigiri podaje się z ostrym sosem wasabi, który, podobnie jak ine składniki i akcesoria do sushi znajdziesz w sklepie https://www.delikatesyznatury.pl/sushi.
Temaki sushi
Któż by pomyślał, że różne rodzaje sushi obejmują także formę bardziej zbliżoną wyglądem do znanych fast-foodów aniżeli eleganckich, tradycyjnych kąsków. A jednak – temaki przypomina kształtem i formą kochane przez dzieci i dorosłych lody w rożku. Z tą różnicą, że zamiast słodkiego wafelka mamy czarne algi morskie nori, a zamiast owocowych lodów – ryż, rybę i warzywa, czasami kawior lub awokado.
Sposób przygotowania tego rodzaje sushi jest dość prosty, a gotowe sushi przypomina zawijane wrapy znane nam z restauracji typu fast-food. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się niezwykle oryginalnie i smakowicie.
Oshizushi
Te rodzaje sushi przypominają trochę nigiri, ale do ich wytworzenia nie używa się dłoni. Potrzebne jest do tego specjalnie skonstruowane pudełko, które napełnia się kleistym ryżem, mocno go ugniata, a następnie powstały ubytek wypełnia wybranymi dodatkami (najczęściej jest to tylko jeden rodzaj dodatku, i zwykle jest nim plaster ryby) i ugniata ponownie. Pudełko do tego rodzaju sushi nosi nazwę osi-bako i tradycyjnie wykonane jest z drewnianych listewek, ale w sprzedaży znajdziecie także foremki plastikowe.
Kiedy całość jest już mocno ugnieciona, boki pudełka otwiera się, a porcję ryżu dzieli na niewielkie kawałki za pomocą ostrego noża – chodzi o to, aby nie zgnieść sushi, a właśnie pokroić je.
Sushi Unagi Nigiri
To wyjątkowa pozycja na liście obejmującej różne rodzaje sushi. Składa się oczywiście z ryżu i ryby, którą w tym przypadku jest węgorz japoński (unagi). Wyjątkowy jest natomiast sposób przygotowania ryby przed sporządzeniem z niej sushi. Otóż, w przeciwieństwie do owoców morza dodawanych do innych rodzajów sushi, węgorz nie jest surowy, a grillowany w całości z dodatkiem sosu o lekko słodkim smaku, a później dopiero dzielony na małe porcje i nakładany na porcję ryżu. Zwykle całość jest przewiązana cienkim paskiem alg nori i wygląda bardzo dekoracyjnie.
Ikura Gunkan
Niewielkich rozmiarów sushi o bajecznym wyglądzie. Wałeczek z wodorostów wypełniony jest w dolnej części ryżem, na który nakłada się porcję kawioru, najczęściej łososia. Ma on piękny kolor i połysk, dzięki czemu każdy kawałeczek sushi zapiera dech w piersiach.
Temarizushi
To sushi nietypowe, bowiem każda jego porcja ma kulisty kształt. Są więc trudniejsze do przygotowania niż pozostałe rodzaje, ale za to wyglądają bardzo oryginalnie i ekskluzywnie. Można pokusić się o stwierdzenie, że te przysmaki są prawdziwymi dziełami sztuki – małe, starannie wykonane kuleczki, których podstawę stanowi ryż, a udekorowane są misternymi wzorami z kawałków warzyw i ryb oraz past uformowanych w motywy roślinne czy kwiatowe, a nawet miniaturowa ornamenty.
Podsumowanie
Sushi to prawdziwie eleganckie przysmaki, które nie tylko wspaniale prezentują się na stole, ale również są wyjątkowo pożywne i zdrowe. Wypełnione ryżem, rybą i warzywami sushi dają poczucie sytości na długo, ale nie są tuczące. Ogromna ilość ich rodzajów sprawia, że każdy znajdzie swoje ulubione sushi.