Jeśli należysz do grona domowych baristów, to z pewnością nie wyobrażasz sobie codzienności bez młynka do kawy. Świeżo zmielone ziarna gwarantują doskonały smak i aromat. Kupione produkty nie zapewniają tak niezwykłych doznań, gdyż ich esencja się utlenia i traci na wartości.

Samodzielne mielenie ziaren daje gwarancję, że w naparze nie znajdą się niechciane dodatki chemiczne i ulepszacze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki młynek do kawy wybrać, aby codziennie cieszyć się intensywnym smakiem i aromatem, przeczytaj poniższy artykuł.

 

Ceramiczny młynek do kawy

 

Młynki ceramiczne zwykle są częścią wyposażenia automatycznych ekspresów do kawy. Ich największą zaletą jest fakt, iż nie ulegają nagrzewaniu, przez co ziarna zachowują swój wyjątkowy smak i aromat. Młynki ceramiczne gwarantują szybkie, sprawne i ciche mielenie. Ponadto są trwałe, dzięki czemu służą długie lata. Należy jednak pamiętać, że mogą ulec poważnej awarii, jeśli w ich wnętrzu znajdzie się coś twardego.

 

Młynki do kawy ceramiczne umożliwiają dostosowanie odległości żaren, przez co można samodzielnie zdecydować o grubości mielenia. Ten parametr ma duży wpływ na smak i konsystencję kawy. Od stopnia zmielenia jest również zależny sposób parzenia, gdyż inna grubość pozwala na przygotowywanie napoju w kawiarce, a inna w ekspresie przelewowym.

 

Stalowy młynek do kawy

 

Młynek do kawy stalowy cechuje się wyjątkową wytrzymałością oraz odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Kupując to urządzenie, możesz być pewien, że nacieszysz się nim przez długie lata. Jednak aby zachowało pełną sprawność, należy pamiętać o systematycznej konserwacji i czyszczeniu. Stalowe żarna charakteryzują się niezwykłą twardością, dlatego podczas mielenia nie pojawia się pył. Dzięki temu kawa nie jest zbyt gorzka i zachowuje doskonały aromat. Należy zaznaczyć, że żarna ze stali również można regulować. Ich jedyną wadą jest głośność.

 

Młynek do kawy ceramiczny czy stalowy – który wybrać?

 

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy młynek do kawy? Opinie konsumentów są podzielone. Zarówno urządzenia stalowe, jak i ceramiczne mają swoich fanów i przeciwników. Pierwsze z nich są znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Jeśli jednak szukasz sprzętu do domu, który nie będzie intensywnie eksploatowany, możesz spokojnie sięgnąć po młynek ceramiczny. Należy jednak pamiętać, że stalowe żarna są znacznie ostrzejsze, przez co gwarantują większą precyzję. Ponadto urządzenia ze stali nie przyczyniają się do powstawania pyłu, który niekorzystnie wpływa na smak kawy. Zatem, czy jednoznacznie można stwierdzić, że młynki stalowe są lepsze? Niekoniecznie. Urządzenia ceramiczne również mają swoje zalety. Przede wszystkim są ciche i nie ulegają nagrzewaniu, czego nie można powiedzieć o drugim typie młynków. A więc, jeśli chcesz kupić sprzęt do mielenia kawy, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Weź pod uwagę plusy i minusy obu rodzajów urządzeń i przemyśl, które właściwości są priorytetem.

 

Chcesz dowiedzieć się, jaki młynek ceramiczny i stalowy wybrać? Poniżej znajdziesz rady, dzięki którym będziesz w stanie wybrać najlepsze urządzenie.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu młynka do kawy?

 

Gdy już wiesz, czym charakteryzują się młynki stalowe i ceramiczne, czas dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tych urządzeń. Na początku warto jednak zastanowić się, co to znaczy “odpowiednio zmielona kawa”. Otóż ziarna można uznać za właściwie przygotowane, gdy uzyskane drobinki są w miarę równe, a ilość pyłu jest minimalna. Aby cieszyć się takim efektem, trzeba znaleźć dobry młynek, a to może okazać się nie lada wyzwaniem.

 

Podczas zakupu urządzenia do mielenia kawy, należy zwrócić uwagę na:

 

  • średnicę żaren – według baristów najlepsze są młynki z dużą średnicą żaren. Mały rozmiar niekorzystnie wpływa zarówno na jakość, jak i tempo mielenia. Ponadto większe żarna obniżają ryzyko wystąpienia nierówności i powstawania pyłu.
  • Moc – młynki o dużej mocy są w stanie zmielić spore ilości ziaren na raz.
  • Sposób użycia – młynki dzielą się na ręczne i automatyczne. Zanim sięgniesz po konkretny produkt, określ swoje potrzeby, preferencje i budżet. Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz sprzęt ręczny. Jego jedyną wadą jest fakt, iż mielenie wymaga więcej czasu i wysiłku. Jeśli jednak dysponujesz sporym budżetem, możesz zainwestować w młynek automatyczny, gwarantujący komfort, precyzję i łatwość użytkowania.
  • Dodatkowe funkcje – część urządzeń, głównie elektrycznych, gwarantuje wyjątkowe możliwości. Dostępne są m.in. sprzęty, które automatycznie się wyłączają po ukończeniu mielenia. Na rynku pojawiły się również młynki, które można samodzielnie zaprogramować.

 

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, z pewnością znajdziesz urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb i upodobań. Jeśli chcesz poznać ciekawą ofertę sprzętów do mielenia, wejdź na: https://swiezopalona.pl/kategoria/37/mlynki. Na stronie znajdziesz szeroki wybór młynków i akcesoriów dla domowych i profesjonalnych baristów.

 

Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy młynek do kawy wymaga systematycznej konserwacji. Nie zapominaj o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń mechanicznych, które mogą przyczyniać się do pogorszenia smaku i aromatu parzonej kawy. Możesz do tego zastosować specjalne preparaty, bezpieczne dla Twojego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.