Lodówka do zabudowy to uniwersalny wybór zarówno do mniejszych, jak i większych kuchni. Obecnie w sklepach możemy znaleźć wiele urządzeń przystosowanych do zabudowy, różniących się od siebie wymiarami, klasą energetyczną, głośnością pracy oraz obecnością dodatkowych funkcji i udogodnień. Jakie lodówki do zabudowy cieszą się obecnie największą popularnością? O czym warto pamiętać przy wyborze urządzeń pod zabudowę? Zapoznaj się z poniższym artykułem i wybierz najlepszą lodówkę do swojego domu lub mieszkania.
Jakie są rodzaje lodówek do zabudowy?
Wybór lodówek do zabudowy jest obecnie naprawdę duży. Dostępne modele różnią się od siebie między innymi konstrukcją, wymiarami, pojemnością, klasą energetyczną oraz poziomem emitowanego hałasu. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można dokonać wyboru pomiędzy modelami podblatowymi, jednodrzwiowymi, dwudrzwiowymi oraz funkcjonalnymi urządzeniami wyposażonymi w kostkarkę.
Modele podblatowe i jednodrzwiowe sprawdzają się świetnie w przypadku mniejszych kuchni o ograniczonej ilości wolnej przestrzeni do zagospodarowania. W przypadku osób, które poszukują sprzętu do większego gospodarstwa domowego, doskonałym rozwiązaniem może okazać się wybór lodówki dwudrzwiowej, a osoby, które chcą zakupić nowoczesny i praktyczny sprzęt powinny rozważyć zakup modelu wyposażonego w kostkarkę. Więcej informacji na temat poszczególnych modeli znajdziesz w rankingu najlepszych lodówek do zabudowy przygotowanych przez portal Homelook.pl.
Lodówka do zabudowy – najważniejsze parametry
Jednym z pierwszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki do zabudowy są jej wymiary, które powinny być dopasowane do posiadanych mebli kuchennych. Warto pamiętać, że urządzenie powinno mieć z tyłu 3-4 cm wolnej przestrzeni, co znacznie zmniejszy ryzyko ewentualnego przegrzania lodówki w trakcie pracy. Kolejnym ważnym aspektem jest pojemność sprzętu, która powinna być dostosowana do wielkości gospodarstwa domowego, a także do ilości przechowywanych produktów spożywczych.
Kolejnym ważnym aspektem jest głośność urządzenia. Przed zakupem, warto sprawdzić poziom hałasu emitowanego przez lodówkę i upewnić się, czy nie będzie on zaburzał naszego codziennego funkcjonowania. Obecnie większość sprzętów pod zabudowę emituje hałas w wysokości 40 dB, dlatego najlepiej zdecydować się na sprzęt o takich samych lub niższych parametrach. Na koniec warto zwrócić uwagę na klasę energetycznąwybranego sprzętu. Lodówki o klasie energetycznej A, A+ czy A++ są nieco droższe od modeli o niższych klasach energetycznych, natomiast pobierają znacznie mniej prądu, dzięki czemu są bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.
Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?
Nowoczesne lodówki posiadają wiele dodatkowych funkcji, wpływających na zwiększenie ergonomii i efektywności zakupionego sprzętu. Do najpopularniejszych, dodatkowych funkcji występujących w lodówkach pod zabudowę można zaliczyć udogodnienia, takie jak:
- Funkcja No Frost – ograniczająca gromadzenie się szronu i lodu na ściankach zamrażarki i części chłodzącej.
- Kostkarka – funkcja umożliwiająca zamrażanie wody i produkowanie kostek lodu, wydawanych przy pomocy wygodnego podajnika.
- Szuflada Fresh – szuflada, w której utrzymywany jest optymalny poziom wilgotności, wpływający na wydłużenie świeżości przechowywanych mięs, ryb, owoców i warzyw.
- Dyspenser wody – dozownik przymocowany do obudowy lodówki, umożliwiający nalewanie schłodzonej wody do szklanki bez konieczności otwierania drzwi lodówki.
- Tryb wakacyjny – funkcja umożliwiająca obniżenie kosztów energii elektrycznej pod nieobecność domowników.
Jaką lodówkę do zabudowy wybrać? Podsumowanie
Lodówki do zabudowy cieszą się od wielu lat rosnącą popularnością. Nic dziwnego, takie rozwiązanie pozwala utrzymać spójny wystrój całej kuchni, jednocześnie zapewniając wygodną i funkcjonalną przestrzeń do przechowywania poszczególnych produktów spożywczych w niskiej temperaturze. Przy wyborze lodówki pod zabudowę, warto uwzględnić wymiary, pojemność oraz klasę energetyczną wybranego sprzętu, a także obecność lub brak dodatkowych funkcji, takich jak szuflada Fresh czy funkcja No Frost, która zapobiega gromadzeniu się lodu i szronu na ściankach części chłodzącej i zamrażarki. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych można dokonać wyboru pomiędzy modelami jednodrzwiowymi, dwudrzwiowymi lub mniejszymi modelami podblatowymi.