Opis Kluski śląskie:
Kluski śląskie to nic innego jak rodzaj klusek ziemniaczanych, które przygotowuje się z gotowanych ziemniaków i mąki. Zazwyczaj ich skład uzupełniamy jeszcze o jajko i sól. Ich charakterystyczny wygląd to płaszczone kulki z wgłębieniem.
Kluski są bardzo proste do przygotowania. Ich sekret tkwi w proporcji mąki ziemniaczanej do ziemniaków. W przepisie na kluski śląskie mąka ziemniaczana powinna stanowić 1/4 objętości ziemniaków. To gwarancja tego, że kluski nie będą ani gumowe, ani twarde.
Kluski podawać możemy na wiele sposobów. Najczęściej są dodawane do dań mięsnych. I to właśnie w takim wydaniu stały się tradycyjnym daniem w kuchni śląskiej. Jednak nie tylko w tym rejonie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Polubili je Polacy w całej Polsce. Najlepiej komponują się z sosem pieczeniowym, grzybowym czy pomidorowym.
Polecamy Wam również nasze inne przepisy na dania główne.
Składniki:
500 kg ugotowanych ziemniaków
300 g mąki ziemniaczanej
1 jajko
Sól
Sposób przygotowania:
Obieramy ziemniaki, a następnie je gotujemy. Po odcedzeniu należy je rozgnieść lub zmielić w maszynce. Ziemniaki odstawiamy, aby odparowała z nich woda oraz do ostygnięcia. Najlepsze będą całkowicie zimne.
Następnie do ziemniaków dodajemy mąkę ziemniaczaną, jajko oraz doprawiamy solą. Całość ugniatamy i wyrabiamy na delikatne ciasto.
Z ziemniaczanego ciasta formujemy dużą kulę. Następnie odrywamy od niej mniejsze kawałki i kształtujemy z nich lekko spłaszczone kulki. Oczywiście nie możemy zapomnieć o charakterystycznym wgłębieniu, które robimy przy pomocy palca. Gotowe kluski odkładamy na bok, np. na obsypaną mąką stolnicę i przykrywamy kluski czystą ściereczką.
Następnie w dużym garnku zagotowujemy wodę z solą. Zmniejszamy płomień pod garnkiem do minimum i delikatnie wkładamy kluski do gorącej wody. Kluski gotujemy około 10-12 minut. Po tym czasie wyławiamy kluski z wody. Możemy użyć do tego łyżki cedzakowej lub zwykłej łyżki stołowej.