Opis Kaszotto grzybowe:
Kaszotto grzybowe jest to nasza polska odpowiedź na słynne włoskie risotto. Oczywiście różnicą jest użyta przez nas kasza zamiast ryżu. Kaszotto z lokalnych składników, najlepiej z kaszy pęczak, i świeżych grzybów smakuje wybornie.
Jest to świetny i przepyszny pomysł na szybki obiad. W tradycyjnym przepisie używamy białego wina. Jeśli jednak będą jadły do dzieci to można zrezygnować z dodawania białego wina i zastąpić je bulionem warzywnym.
Najsmaczniejsze jest świeże, zaraz po ugotowaniu. Jeśli jednak zostanie Wam po obiedzie porcja, można ją odgrzać w kuchence mikrofalowej lub na patelni na kilku łyżkach gorącego bulionu lub odsmażone na maśle. Dzięki temu nie będzie suche.
Polecamy Wam również nasze inne przepisy na dania główne.
Składniki:
2 szklanki kaszy pęczak lub gryczanej niepalonej
1 duża szalotka
200 g świeżyć lub mrożonych grzybów (np. pieczarki, podgrzybki)
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
1/4 szklanki wytrawnego wina białego
3 szklanki bulionu warzywnego
1 łyżeczka oleju
0,5 szklanki startego Parmezanu
Sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Szalotkę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Czosnek natomiast przeciskamy przez praskę.
W garnku lub dużej głębokiej patelni roztapiamy masło oraz olej. Następnie wrzucamy do garnka szalotkę oraz czosnek. Mieszamy i chwilę podsmażamy na średnim ogniu, żeby nie spalić czosnku. Pieczarki myjemy lub obieramy o kroimy w paski. Kiedy szalotka zmięknie dodajemy grzyby, zamieszać i pod przykryciem dusimy ok. 10 minut na małym ogniu.
Kaszę płuczemy kilkakrotnie pod zimną wodą i odsączamy wodę. Następnie kaszę dodajemy do garnka z grzybami. Obsmażamy tak 5 minut. Następnie do tego dodajemy również wino i na dużym ogniu odparowujemy alkohol.
Następnie wlewamy po ok. 0,5 szklanki bulionu i na średnim ogniu gotujemy, mieszając od czasu do czasu. Kolejną porcję bulionu dolewamy kiedy poprzednia wyparuje. Po dodaniu ostatniej porcji bulionu garnek przykrywamy i na bardzo małym ogniu dusimy przez około 10 minut.
Po tym czasie odkrywamy garnek i mieszamy dokładnie. Powinniśmy uzyskać gęstą konsystencję. Na końcu dodajemy starty parmezan, mieszamy i podajemy po przygotowaniu.