Jak zrobić rosół

Jak zrobić rosół:

Jak zrobić rosół – oto kilka najważniejszych porad i zasad.

A więc dobry rosół jest aromatyczny, głęboki w smaku, nie za tłusty, ale też nie chudy, ma ładną barwę i oczywiście musi być klarowny. Rosół to królowa zup, ale też zarazem świetna baza do wielu innych potraw, np. wielu zup. Dla mnie jest to nie tylko królowa zup,a le również smak mojego dzieciństwa.

Zupa ta jest bardzo rozgrzewająca. Idealnie sprawdzi się na wszelkie przeziębienia czy też smutki. Serwuje się go zazwyczaj z makaronem, ale można go podawać również z ziemniakami, kołdunami lub kluseczkami, tzw. zacierkami.Ale jak przygotować idealny rosół? Poniżej kilka najważniejszych zasad dzięki którym ta zupa zawsze nam wyjdzie.

Jak zrobić rosół – porady:

Po pierwsze pamiętajmy, że rosół przygotowuje się dosyć długo. Najlepszy jest właśnie ten, który gotujemy bardzo długo i powoli. Dlatego też na gotowanie przeznaczmy stosunkowo dużo czasu.

Po drugie smak i wygląd naszej zupy zależy od doboru mięsa. Klasycznym mięsem wykorzystywanym do gotowania jest kura (nie kurczak) i to najlepiej taki prosto od gospodarza. Popularną bazą jest również wołowina oraz cielęcina. Możemy również dowolnie mieszać ich proporcje z drobiem. Rosół możemy również przygotować z: kaczki, bażanta, perliczki, przepiórki, królika, a również z gołębi hodowlanych. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać mięsa wieprzowego. Niezależnie jakiego mięsa użyjemy, zawsze musi być najlepszej jakości.

Po trzecie ważny jest również dobór warzyw. Oczywiście standardowo potrzebujemy tzw. włoszczyzny. Pamiętajmy żeby nie używać zbyt dużo warzyw, ponieważ zdominują smak rosołu.

Po czwarte mięso zawsze zalewamy zimną wodą. Nigdy nie dodajemy mięsa do wrzątku, ponieważ to właśnie powolne gotowanie powoduje uwalnianie się smaku i aromatu mięsa. We wrzątku białko się szybko zetnie i zablokuje najlepszy aromat w mięsie.

Po piąte bardzo ważnym ruchem podczas gotowania jest uważanie żeby woda się nie zagotowała. W tym przypadku musimy szybko zmniejszyć ogień oraz odszumować “pianę” powstałą na wierzchu zupy. Dzięki temu rosół nie będzie mętny.

Kolejną ważną zasadą jest, aby wywar solić tuż przed dodaniem warzyw lub dopiero pod sam koniec gotowania. Dzięki temu, zanim ją doprawimy, zupa zdąży się “przegryźć” i będziemy mieć większą kontrolę nad jej smakiem.

Po siódme pamiętajmy, że podczas gotowania rosołu odparowuje sporo wody. Uzupełniamy ją wrzątkiem, nigdy zimną wodą.

Przestrzegając tych kilka najważniejszych i podstawowych zasad z pewnością wyjdzie nam idealny rosół. Zazwyczaj najpierw trzeba ugotować sporo mniej dobrych rosołów, zanim nabierze się wprawy.

Polecamy Wam nasz poradnik, gdzie znajdziecie wiele inspiracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.