Jak sprawdzić świeżość jajek

Jak sprawdzić świeżość jajek:

Jak sprawdzić świeżość jajek – często zadajemy sobie to pytanie.

Jeśli nie sprawdzamy jajek, które używamy to możemy się pewnego dnia rozczarować. Bardzo rzadko, ale zdarza się że z pośród wielu kupionych jaj, jedno okaże się zepsute. Jedno zepsute jajko może bowiem zrujnować całe danie.

Czasami zdarza się również, że nie pamiętamy kiedy zakupiliśmy nasze jaja w lodówce. Wtedy najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie sprawdzenie ich świeżości. Możemy oczywiście rozbić jedno z nich i powąchać. Jednak poniżej przedstawiamy Wam kilka alternatywnych sposobów sprawdzenia świeżości jajek. Wiedza o tym, jak samodzielnie określić świeżość jajek w domu, pomoże Ci oszczędzić sporo pieniędzy.

Pierwszym i najsłynniejszym sposobem jest test wody. Polega on na umieszczeniu jaj w misce wypełnionej zimną wodą. Jeżeli jajko pozostanie na dnie miski, jest świeże i nadaje się do jedzenia. Jeżeli jajko delikatnie się unosi lub obraca oznacza to, że jest nieco starsze, ale bezpiecznie możemy je zjeść. Natomiast jeżeli jajka całkowicie unoszą się nad wodą lub tuż pod powierzchnią wody, nie nadają się zupełnie do zjedzenia i są nieświeże.

Drugim sposobem sprawdzenia jest test poprzez potrząsanie jajkiem. Potrząsamy jajkiem przy uchu. Jeżeli nie słyszymy wydobywającego się ze środka charakterystycznego chlupania, jajko jest świeże i możemy je zjeść. Natomiast jeżeli słyszysz ten dźwięk, to znaczy, że jajko może być zepsute i lepiej go nie jeść.

Trzecim sposobem jest test poprzez rozbicie jajka i wylanie go na talerz. Obserwujemy wtedy jak zachowuje się żółtko i białko. Jeżeli żółtko jest wypukłe, a białko kleiste oraz ściśle przylega do żółtka, oznacza to, że jajko jest świeże. Natomiast jeżeli żółtko jest płaskie i rozlewa się, to jajko jest nieświeże i nie nadaje się do zjedzenia.

Pamiętajcie, że przestrzeganie zasad higieny odgrywa ważną rolę w przypadku przygotowywania potraw z jajek, zwłaszcza w przypadku zatruć bakteriami Salmonelli. Dlatego warto sprawdzać świeżość jaj, gdy nie jesteśmy tego zupełnie pewni.

Polecamy Wam nasz poradnik, gdzie znajdziecie wiele inspiracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.