Jak przygotować solankę do ryb:
Jak przygotować solankę do ryb – czyli kilka sprawdzonych metod na idealne wędzone ryby domowym sposobem.
Zrobienie idealnej solanki i przygotowanie drewna do wędzenia stanowią połowę sukcesu w otrzymaniu dobrego produktu finalnego. Jak więc samodzielnie przygotować wędzoną rybę w domowej wędzarni? Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych zasad.
Oczywiście potrzebujemy do tego wędzarni. Najlepsze będą wędzarnie, które już za nieduże kwoty możemy zakupić w sklepach. Jednak jeżeli nie posiadamy takiej wędzarni to możemy użyć grilla z pokrywą lub w specjalnie przygotowanej beczce.
Własnoręcznie uwędzone ryby są znacznie lepsze niż te sklepowe. Niestety w dzisiejszych czasach produkty, które kupujemy w sklepach jako “wędzone” często mają tylko taki aromat. Dlatego najlepiej uwędzić je samemu w domu. Dzisiaj skupimy się na wędzeniu ryb i jaką przygotować do nich solankę.
Przygotowanie solanki:
Najważniejszym krokiem przed wędzeniem ryb jest przygotowanie odpowiedniej solanki. Solanka to niczym innym niż roztwór wodny z solą. Przygotowanie solanki to tzw. solenie na mokro.
Ryby chude nie potrzebują dużej ilości soli. Przyjmujemy zasadę, że dla ryb chudych przyjmujemy proporcje 50 g soli na 1 litr wody zimnej. Natomiast ryby tłuste potrzebują większej ilości wody. W tym przypadku proporcje wyglądają następująco: 80 g soli na na 1 litr wody.
Istnieje również jedna bardzo ciekawa i niezawodna metoda. Jest to tzw. metoda na jajko. Jest to metoda silniejszego zasolenia. W tym przypadku do miski, w której będzie zasalana ryba wlewamy odpowiednią ilość wody i mieszając stopniowo dodajemy sól. Stale mieszając, staramy się rozpuścić każdą dodawaną partię soli. Jak zaobserwujemy, że sól rozpuszcza się wolniej wkładamy świeże jajko i sprawdzamy, czy utrzymuje się na powierzchni. Woda będzie odpowiednio zasolona, gdy surowe jajko zacznie wypływać na powierzchnię.
Do gotowej solanki wkładamy ryby i odstawiamy w chłodne miejsce np. piwnica czy lodówka na ok. 6 godzin, a maksymalnie na całą noc, czyli na 12 h.
W dzień wędzenia ryby osuszamy. Gdy będą wilgotne – zaczną się gotować od pary wodnej, zamiast wędzić. Można je powiesić na ok. 2-3 godziny na powietrzu lub wytrzeć papierowym ręcznikiem (także w środku). Następnie przygotowujemy wędzarnię i wędzimy ryby.
Pamiętajcie, że dobrze przygotowana solanka jest bardzo ważna przy wędzeniu ryb, ponieważ to ona nada całego smaku podczas wędzenia.
Polecamy Wam nasz poradnik, gdzie znajdziecie wiele inspiracji.
super