Jak gotować ryż do sushi:
Jak gotować ryż do sushi – czyli jaki ryż wybrać i jak go gotować.
Sushi w tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza danie z zakwaszonego ryżu. Nikogo więc nie dziwi, że właśnie ryż jest głównym i kluczowym składnikiem tego dania. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i popularnych potraw kuchni japońskiej. W skład tego dania wchodzą surowe ryby, warzywa, prasowane algi oraz specjalna odmiana ryżu.
Przy przygotowywaniu sushi bardzo duże znaczenie ma nie tylko rodzaj wybieranego przez nas ryżu, ale też w jaki sposób go przygotujemy. Pamiętajmy, że do przygotowania sushi nie możemy jednak wykorzystać zwykłego, klasycznego białego ryżu.
Do przygotowania sushi wykorzystuje się specjalny gatunek ryżu krótkoziarnistego. Osiągają długość około 5 mm i przybierają lekko okrągły kształt. Dzięki wysokiej zawartości amylopektyny ziarenka po ugotowaniu z łatwością się sklejają, co sprawia, że przyrządzenie sushi staje się prostsze. Należy również pamiętać, że ryż krótkoziarnisty bardzo szybko wchłania wodę, a po ugotowaniu staje się kleisty. Natomiast ryż długoziarnisty zawiera zazwyczaj mniej skrobi, a po ugotowaniu staje się sypki.
Klasyczny rodzaj zakwaszonego ryżu, którego Japończycy używają nazywa się shari. Pamiętajcie, że shari przygotowuje się tylko i wyłącznie z jednego rodzaju ryżu. Mieszanie gatunków jest kategorycznie zabronione.
Wybierając ryż w sklepie pamiętajcie o jednej najważniejszej zasadzie. Wybierajcie zawsze ryż perłowy. Są to niewielkie, okrągłe ziarenka, które po ugotowaniu są bardzo kleiste. To właśnie tego rodzaju ryż najlepiej sprawdzi się do przygotowania sushi.
Jak przygotować ryż:
Wiemy już jaki najlepiej wybrać ryż do sushi, ale jak go przygotować żeby był idealny? Poniżej przedstawiam kilka ważnych zasad.
Zawsze na szklankę ryżu wlewamy szklankę wody wzbogaconą o 1/5 szklanki. W Japonii ryż gotują zawsze w specjalnych do tego garnkach. Natomiast w tradycyjnym garnku ryż gotujemy po uprzednim dokładnym wypłukaniu go w zimnej wodzie. Płuczemy, aż woda nie stanie się przezroczysta. Kolejną ważną zasadą jest moczenie ryżu przez 10-20 minut.
Następnym krokiem jest odcedzenie ryżu i jego ugotowanie. Do gotowania ryżu nie dodajemy soli. Kiedy woda się zagotuje, zmniejszamy moc płomienia do minimum i gotujemy jeszcze przez około 10 minut. Po tym czasie woda powinna się całkowicie wchłonąć. Gotowy ryż przesypujemy do misy i dodajemy zaprawę octową, delikatnie mieszając. Pamiętajcie, że zaprawę do sushi przygotowujemy w trakcie gotowania ryżu w proporcjach: 3 łyżki octu ryżowego, 1/2 łyżeczki soli oraz 2 łyżeczki cukru na szklankę suchego ryżu. Składniki mieszamy, aż sól i cukier rozpuszczą się.
Pamiętajcie, że aby przygotować idealny ryż, który nada się do sushi musimy unikać poniższych błędów. Najczęstszym jest używanie niewłaściwego ryżu. Ryż długoziarnisty, ciemny lub mieszanie kilku rodzajów ryżu sprawia, że przygotowanie sushi jest znacznie utrudnione. Do częstych błędów należy również pomijanie płukania ryżu przed gotowaniem. Jest to bardzo kluczowa czynność, która musi być wykonana. Błędem jest również dodawanie soli do wody lub mieszanie w trakcie gotowania oraz zbyt długi czas gotowania.
Jednak kiedy bierzemy pod uwagę podstawowe zasady przygotowywania sushi, dobrze dobrany i prawidłowo ugotowany ryż, z pewnością spełni nasze oczekiwania.
Polecamy Wam nasz poradnik, gdzie znajdziecie wiele inspiracji.