Zdrowia dieta to podstawa. Każdy z nas powinien stawiać na zbilansowane posiłki, które przede wszystkim powinny być oparte na dużej ilości warzyw. Zalecenia WHO są w tym temacie jasne. Otóż ponad 75% miejsca na talerzu powinny zajmować warzywa. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to one są najważniejsze. Jednocześnie każdy z nas prowadzi nieco inny styl życia. Nie można zapominać, że dieta powinna być dobrana właśnie pod tym kątem. Czas dowiedzieć się, jaka dieta będzie najlepsza właśnie dla Ciebie.

Siedzący tryb życia – jaka dieta będzie najlepsza?

Z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą, a już za rogiem czai się niezwykle niebezpieczna choroba jaką jest otyłość. Prawda jest taka, że niestety siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wielu chorób i tutaj mamy na myśli nie tylko nadwagę, ale też choroby serca czy cukrzycę. Dlatego czas zadbać o siebie. Na początek trzeba wiedzieć, że prowadząc mało aktywny styl życia zapotrzebowanie na kalorie jest znaczenie mniejsze niż w przypadku osób pracujących fizycznie, ale też bardzo aktywnych fizycznie. W przypadku kobiet wynosi około 1800-1900 kalorii, natomiast dla mężczyzn to około 2300-2400 kcal. Niewątpliwie nie należy przekraczać takiej ilości. Ale trzeba też wiedzieć, że dieta u osób prowadzących mało aktywny styl życia powinna być bardzo lekko strawna i przede wszystkim oparta na warzywach, pieczywie pełnoziarnistym i bardzo małych ilościach chudego mięsa. W żadnym wypadku nie należy pozwalać sobie na odstępstwa od normy. Całkowicie trzeba zrezygnować z jedzenia śmieciowego czy też kolorowych napojów. Trzeba też wiedzieć, że alkohol nawet w małych ilościach jest bardzo szkodliwy. Jest nie tylko kaloryczny, ale też spowalnia układ trawienny. To, że ma się siedzący tryb życia i pracuje się np. w biurze, a do tego jest się mało aktywnym fizycznie nie musi iść w parze, że pracuje się mało. Dlatego też jeżeli nie macie czasu na gotowanie, to możemy Wam polecić dietę pudełkową w Czeladzi. Dania są smaczne, zdrowe, niskokaloryczne i idealnie dobrane pod Wasze preferencje. Jeżeli szukacie fajnej diety, to dieta wegańska czy wegetariańska będzie wręcz strzałem w dziesiątkę.

Umiarkowany styl życia – wybierz najlepszą dietę

Jeżeli prowadzicie bardziej umiarkowany styl życia, co oznacza, że jesteście średnio aktywni, ale jednak nadal codziennie stawiacie na jakiś wysiłek fizyczny, to Wasze zapotrzebowanie powinno być większe o 300 kalorii. Zatem u kobiet będzie oscylować na poziomie około 2200 kalorii, a u mężczyzn na poziomie 2600-2700 kalorii. Rzecz jasna również w Waszym przypadku dieta powinna być przemyślana, tyle tylko, że małe odstępstwo od normy Wam nie zaszkodzi. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli jedzenia śmieciowego, ale zjedzenie porcji lodów czy też czekoladowego batonika nie będzie nieść za sobą żadnych konsekwencji. Dieta musi być rzecz jasna dobrze zbilansowana, a to oznacza, że nie należy codziennie jadać tego samego. Dania powinny być oparte przede wszystkim na warzywach. Do tego można jadać nawet tłuste ryby i makarony pełnoziarniste. Na deser dobrze sprawdzi się pudding z chia czy garść orzechów bez soli i rząd gorzkiej czy surowej czekolady.

Gdy pracujesz fizycznie czy dużo ćwiczysz

Pracując fizycznie czy ćwicząc dużo i będąc bardzo aktywnym fizycznie trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne analogicznie znowu rośnie o 300 kalorii. Jednocześnie występuje też większe zapotrzebowanie na białko. W tym przypadku wynosi ono około 1,4-1,6 grama na kilogram masy ciała. Dobrym źródłem białka jest nie tylko białe mięso, ale też fasola czy inne rośliny strączkowe. Trzeba wiedzieć, że mają dobrze przyswajalne białko. Oczywiście pracując dużo czy ćwicząc niekonicznie macie ochotę na gotowanie. Ale i tutaj możecie sobie znacząco życie ułatwić. Przede wszystkim można zdecydować się na catering dietetyczny, bądź też wybrać obiady z dowozem z Czeladzi.

O czym trzeba pamiętać chcąc prowadzić zdrowy styl życia?

Chcąc prowadzić zdrowy styl życia trzeba pamiętać o tym jak ważna jest regularność spożywanych posiłków. Należy jeść około 5 posiłków dziennie. Przy czym nie można robić dużych odstępów czasowych. Ostatnie danie przed snem nie powinno być zjedzone później niż na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Jeżeli nadal odczuwacie głód, to napijcie się niegazowanej wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.