Opis Galareta:
Galareta czyli inaczej zimne nóżki to jedna z bardziej popularnych potraw mięsnych, ale takich specyficznych. To zalewane mięso w galarecie z dodatkiem rozmaitych dodatków ma tak samo dużo zwolenników jak i przeciwników. Jedni mówią, że to nieprzyjemna i obślizła galareta nie mająca smaku, a inni zachwycają się tym miksem smaku mięsa w galaretce i warzywami, które dodają mu smaczku i niesamowitego aromatu.
Trzęsąca się przekąska jest od wieków popularna w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że już w 1518 roku na uczcie weselnej Zygmunta Starego i Bony Sforzy goście zajadali się „galaretą mięsną z sałatą”. Przez wiele lat najbardziej lubianą formą tej potrawy był zylc, często nazywany po prostu zimnymi nóżkami.
W czasach PRL-u galareta w towarzystwie kieliszka wódki to był prawdziwy rarytas. Dziś receptura tej potrawy jest bardzo urozmaicona. Galaretę przygotować można nie tylko z nóżek wieprzowych, ale również drobiu lub ryb. Na wygląd oraz smak przekąski wpływają także dodatki. Bardzo ważne wartości odżywcze ma również popularna galareta.
Polecamy Wam również nasze inne przepisy na dania główne.
Składniki:
1 wieprzowa golonka ( ok. 1 i 1/3 kg.),
2 wieprzowe nóżki,
2 łyżki soli,
szczypta pieprzu,
50 ml. octu,
100 g. salami lub szynki,
100 g. mrożonej,
1 cebula,
2 liście laurowe,
3 ziarenka ziela angielskiego,
5 ziarenek pieprzu,
plasterki czerwonej cebuli do dekoracji,
Sposób przygotowania:
Golonkę i nóżki oczyścić. Włożyć do osolonej wody, dodać przyprawy i doprowadzić do wrzenia. Gotować 2 godz. na wolnym ogniu. Mięso wyjąć z wywaru i odstawić do ostudzenia. Następnie z golonki nóżek usunąć kości, a mięso pokroić w niewielką kostkę. Wywar przecedzić przez sito. Jeśli nie będzie wystarczająco czysty, przecedzić go przez serwetkę, po czym wlać do większego naczynia. Do wywaru dodać obraną i drobno posiekaną cebulę, rozmrożone warzywa oraz mięso. Doprawić do smaku solą, pieprzem, octem.
Do zawartości naczynia dołożyć pokrojone w kostkę salami lub szynkę. Następnie przygotowaną galaretę za pomocą chochli wlać do formy. Galaretę w formie odstawić do ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Gdy się ostudzi, wstawić do lodówki. Przed podaniem galaretę można udekorować cebulą.
Jak smakuje koniecznie napiszcie w komentarzu, a może u Was w domu robi się jeszcze inaczej galaretę, Wasi rodzice lub znajomi mają inne patenty na ten ciekawy przysmak od lat już goszczący na polskich stołach.