Opis Faworki:
Faworki to tradycyjne, karnawałowe przysmaki. Zwyczajowo smaży się je na smalcu, chociaż można na oleju, oleju kokosowym. Zasadą jest używanie jednego gatunku tłuszczu w takiej ilości, by wkładane faworki mogły swobodnie w nim pływać. Przy smażeniu trzeba przestrzegać kilku zasad:
Tłuszcz musi mieć równomierną temperaturę ( w granicach 170 – 180 stopni), w zbyt niskiej ciasto nasiąka tłuszczem i staje się ciężkie i niesmaczne, w zbyt wysokiej temperaturze pali się z wierzchu, a w środku może pozostać niedosmażone,
Kawałki ciasta wkładać należy do nagrzanego tłuszczu pojedyncza warstwą i niezbyt wiele naraz, by zbyt nie obniżyć ich temperatury,
Po usmażeniu odsączyć na sitku, a dopiero potem posypywać cukrem lub lukrować,
Po jednorazowym użyciu tłuszczu nadaje się on jeszcze do dalszego smażenia, gdy tłuszcz przestygnie należy wlać trochę gorącej wody i dobrze zamieszać, pozostałości ze smażenia pozostaną wówczas wraz z wodą na dnie garnka, po stężeniu tłuszczu zebrać z wierzchu, przełożyć do innego naczynia i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Przepisów na faworki jest wiele, ale my prezentujemy najprostszy i sprawdzony przepis na domowe faworki. Z nami uda Ci się zrobić faworki w kilkanaście minut. zapewniamy, że będą pyszne, chrupiące, lekkie.
Polecamy również inne nasze przepisy na naleśniki.
Składniki:
1 żółtko,
25 dkg mąki,
1 łyżeczka cukru pudru,
3 dkg masła,
3 łyżeczki śmietany
1 jajko,
Olej do smażenie
Sposób przygotowania:
Na stolnicę przenieść mąkę i cukier puder. Dodać miękkie masło, posiekać z mąką, wbić jajko i żółtko i dodać śmietanę, zagęścić ciasto. Tak gęste jak na pierogi. Należy je następnie dobrze wyrobić, zawijając do środka i wyrobić wałkiem. Przykryć miską i pozostawić na 30 minut. Część ciasta rozwałkować, a resztę przykryć, by nie wyschło. Płat ciasta ukroić radełkiem na pasy o szerokości 3 cm. Potem ciąć je na romby, w kawałki o długości od 10 do 12 cm i naciąć w środku wzdłuż na 2 do 3 cm. Powstały otwór przewlec jeden koniec i tak uformować faworki. Wkładać pojedyńcze warstwy do rondla do rozgrzanego tłuszczu. Faworki smażyć po obu stronach na jasno żółty kolor, wyjmować łyżką cedzakową lub widelcem i odsączyć na papierze. Układać na półmisku każdą warstwę obficie posypując cukrem pudrem.