Coraz więcej osób ma świadomość jak plastik jest szkodliwy i jak bardzo negatywnie wpływa na stan środowiska. Przekłada się to na świadome wybory konsumenckie. Zamiast reklamówek bierzemy na zakupy płócienne torby wielokrotnego użytku, zamiast napojów w plastikowej butelce wybieramy napoje w kartonie. Przykładów jest znacznie więcej. To zmiany idące w bardzo dobrym kierunku i ten trend bardzo dobrze wyczuła cała branża spożywcza, nie tylko producenci żywności, ale także właściciele lokali gastronomicznych, którzy oferują swoje produkty w opakowaniach kartonowych.
Zalety opakowań z tektury
Największą zaletą opakowań papierowych jest ich ekologiczność, w całości produkowane są z materiałów naturalnych i podlegają recyklingowi, a więc mogą być ponownie przetworzone. Te, które ze względu na zabrudzenia nie nadają się do recyklingu, bardzo szybko rozkładają się w środowisku (ok. 4 lata) i nie wpływają na jego trwałe zanieczyszczenie. Rozkład plastiku, który nie może być poddany recyklingowi wynosi od 100 do nawet 1000 lat.
Opakowania kartonowe mają wiele innych zalet, które docenili zarówno konsumenci, jak i producenci żywności. Przede wszystkim są lekkie, ale równocześnie wytrzymałe. Z powodzeniem można w nich transportować produkty o znacznym ciężarze. Sprawdzają się zarówno jako opakowania jednostkowe, jak i zbiorcze. Ich waga jest znacznie mniejsza niż opakowań szklanych lub metalowych, dzięki temu są chętniej wybierane przez klientów.
Dla producentów opakowania kartonowe mają także wymiar czysto ekonomiczny, są znacznie tańsze niż opakowania plastikowe lub styropianowe. Dodatkowo tańszy jest też ich transport, złożone “na płasko” nie zajmują wiele miejsca w samochodzie, więc można przewieźć ich znacznie więcej za jednym razem. Dla firm to bardzo duże oszczędności. Złożenie kartonu zajmuje kilka sekund.
Opakowania kartonowe a żywność
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie opakowania mające styczność z żywnością muszą mieć spełniać określone normy i posiadać atesty. W związku z tym mogłoby się wydawać, że zarówno plastik, jak i papier są równie bezpieczne dla zdrowia. W rzeczywistości tak nie jest, przede wszystkim dlatego, że nie zawsze potrafimy odczytać oznaczenia na opakowaniach plastikowych. Niektóre rodzaje plastiku np. PET wykorzystywany do produkcji butelek na napoje nie powinien być używany ponownie.Jeśli butelki PET służą na wodę do podlewania kwiatków, to nie ma większego problemu. Natomiast ponowne nalewanie do nich wody do picia jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ PET wchodzi w reakcje z żywnością. Podobnie jest z plastikowymi pojemnikami po śmietanie i serkach.
Opakowania papierowe jako materiał naturalny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, mogą być wykorzystywane wielokrotnie bez szkody dla zdrowia i środowiska. Doskonale zabezpieczają żywność przed działaniem czynników zewnętrznych, przede wszystkim światła. Produkty spożywcze zapakowane w opakowanie papierowe dłużej zachowują swoje właściwości odżywcze i zdrowotne. Papier nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z żywnością, dzięki temu zachowuje ona swój smak, zapach, nie traci witamin i mikroelementów. Opakowanie kartonowe bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku przechowywania produktów w lodówce lub w kuchennej szafce.
Zastosowanie opakowań kartonowych
Możliwości są wręcz nieograniczone, pod warunkiem zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń ze strony producentów i konsumentów. W wielu działach branży spożywczej te zmiany są już widoczne, zarówno u potentatów, jak i lokalnych producentów żywności.
Pizzeria, fast foody oraz lokale gastronomiczne oferujące dania na wynos powszechnie już stosują opakowania kartonowe dopasowane do produkowanych posiłków. W ich ślady poszły także cukiernie pakujące ciasta i ciastka w bardzo estetycznie wyglądające pudełka.
Wysokiej jakości opakowania jednorazowe znajdziesz tutaj: https://radpak.eu/.
Coraz częściej w sklepach i na bazarach możemy spotkać owoce w opakowaniach kartonowych. Przede wszystkim są to owoce jagodowe, ale także truskawki można kupić w kartonowych łubiankach. To bardzo wygodne rozwiązanie dla obu stron, ponieważ tradycyjne łubianki są znacznie droższe, trzeba płacić za nie kaucję i pamiętać o zwrocie.
W sklepach w kartonach najczęściej można kupić soki owocowe, warzywne. Do przechowywania produktów spożywczych doskonale nadają się otwarte pudełka tekturowe,które służą jako opakowania zbiorcze na stoiskach samoobsługowych owocowo-warzywnych oraz cukierniczych. Żywność przechowywana w opakowaniach z kartonu dłużej zachowuje świeżość, nie obsycha i nie traci koloru. Zachowuje swoją jędrność i soczystość znacznie dłużej niż w plastikowych skrzynkach, do których dociera nadmiar powietrza.
Jak wykorzystać opakowania z kartonu do promocji firmy
Opakowanie kartonowe nie tylko doskonale nadaje się do pakowania i transportowania produktów spożywczych, ale także do promowania własnej firmy i tworzenia rozpoznawalnej marki na rynku. Warto więc to wykorzystać, tym bardziej, że nadruk nie jest drogi. Najczęściej są to koszty odpowiedniej matrycy z logo firmy, danymi teleadresowymi. Opakowanie kartonowe z nadrukiem można zlecić hurtowni (kilkaset szt. w skali miesiąca) lub producentowi, który naniesie je podczas produkcji opakowań. W tym ostatnim przypadku zamówienia muszą być bardzo duże i obejmować kilkadziesiąt tysięcy sztuk.
Ten typ reklamy należy do najtańszych, ponieważ większość klientów dokonuje wyboru produktów znanych producentów, warto więc ją wykorzystać.