Majówka 2017 zbliża się wielkimi krokami. Dziesiątki tysięcy osób już wypatruje, kiedy nastanie ostatni tydzień kwietnia i śledzi prognozy pogody, by móc jak najszybciej wyciągnąć grilla i urządzić pierwsze ogrodowe przyjęcie. Oczywiście nie może zabraknąć drobiu – dania z kurczaka są murowanym hitem każdego grilla.  Zachęcamy do wypróbowania pikantnych szaszłyków z grilla oraz sycącej sałatki z kurczakiem. Dodatkowo serwujemy kilka ciekawostek o przyrządzaniu dań z kurczaka na świecie.

Z kurczakiem przez świat
W bardzo wielu kulturach na świecie serwowanie drobiu w postaci nadziewanych tuszek, grillowanych kawałków mięsa lub owiniętych w liście lokalnie rosnących roślin jest domeną świątecznych dni. Drób jest jednym z najchętniej spożywanych mięs na świecie, co wynika z dawnych tradycji myśliwskich – na bażanty, kuropatwy, indyki i inne zwierzęta chętnie polowano, z czasem udomowiono kurczaki, gęsi i kaczki, które często lądowały na świątecznym stole. Uniwersalność drobiu sprawia, iż dania z kurczaka można spotkać niemal w każdym zakątku świata. Amerykanie chętnie serwują smażonego w głębokim tłuszczu kurczaka, zaś Hindusi uwielbiają dodawać do niego masło, migdały oraz pomidory. Z kolei kurczak jest podawany na tradycyjnym chińskim weselu, bez którego nie może odbyć się tego typu uroczystość.

Dania z kurczakiem w wersji azjatyckiej kojarzą się najczęściej z połączeniem pięciu smaków (słodki, słony, kwaśny, ostry oraz pikantny). Tajemnica przyrządzania kurczaka po chińsku tkwi w uprzednim gotowaniu mięsa w rosole, a następnie szybkim schłodzeniu w lodowatej wodzie. Takie mięso smaży się w głębokim tłuszczu, dzięki czemu jego skórka jest chrupiąca z zewnątrz a środek pozostaje przyjemnie wilgotny i aromatyczny. Szczególnie ceniona jest odmiana wu gu ji. We Francji królują kurczaki z Bresse, hodowane tradycyjnie na pastwiskach i karmione naturalnymi paszami (w Polsce takim odpowiednikiem mięsa z wolnej hodowli jest Kurczak Zagrodowy http://zagrodowy.pl/). Francuzi, podobnie jak Włosi, cenią sobie prostotę w przygotowywaniu drobiu – często pieką je w całości z dodatkiem rozmaitych farszy. W Afryce króluje kurczak podawany w sosach na bazie masła oraz olbrzymiej ilości przypraw. Podobnie i na Jamajce, gdzie najpopularniejszą przyprawę do drobiu wykonuje się z mieszanki słodkich jagód, ziela angielskiego oraz ostrej papryczki scotch bonnet.

Grillowane szaszłyki z kurczaka
Dobrym początkiem rozpoczęcia majówkowego grillowania jest zaserwowanie szaszłyków z kurczaka. Kilogram dobrego jakościowo mięsa należy zamarynować na przynajmniej 8 godzin w lodówce. Do przygotowania marynaty potrzebna jest jedna duża cebula, jednaj główka czosnku, sok z jednej cytryny, szklanka jogurtu greckiego oraz po łyżce przypraw: ostrej mielonej papryki, tymianku, pieprzu kajetańskiego, cukru, odrobinę soli oraz oliwy z oliwek. Wszystkie składniki należy połączyć w mikserze na gładką masę i krótko miksować. Mięso bardzo dokładnie zanurzyć w marynacie i odstawić na noc do lodówki. Pól godziny przed grillowaniem warto włożyć bambusowe patyczki do zimnej wody, dzięki czemu łatwiej jest nadziać kawałki kurczaka. Przed położeniem szaszłyków na ruszt warto delikatnie posmarować je oliwą z oliwek i następnie piec z każdej strony po około 4 minuty.

Dania z kurczakiem a zdrowie
Dania z kurczakiem są przede wszystkim bardzo zdrowe, ponieważ mięso to zawiera wysoką zawartość naturalnego białka, które bardzo łatwo się przyswaja. Jednocześnie kurczak ma mało tłuszczu, a przez co niską liczbę kalorii (blisko piec razy mniej niż wieprzowina), dużą ilość kwasów nienasyconych oraz witamin i mikroelementów, zwłaszcza magnezu, cynku, witamin z grupy B i potas. Jednym słowem znacznie lepiej jest sięgnąć po drób niż wieprzowinę lub wołowinę. A jak wygląda sprawa rzekomej zawartości antybiotyków i hormonów wzrostu w mięsie? W krajach Unii Europejskiej zabrania się dodawania hormonów wzrostu i innych środków farmaceutycznych w celu zwiększenia masy ciała zwierząt. Antybiotyki stosuje się wyłącznie w przypadku wykrycia choroby, przed ubojem zwierzęta przechodzą okres karencji i weterynarską kontrolę. Wykrycie nieprawidłowości związanych z chowem wiąże się z ogromnymi karami finansowymi oraz przymusową utylizacją drobiu, co powoduje ogromne straty w hodowli. Podobnie wygląda kwestia chowu tak zwanego kurczaka z wolnej uprawy polegającej na hodowli zwierząt na powietrzu. Kurczaka zagrodowego uprawia się na Podlasiu w czystych gospodarstwach rolnych. A czym jest wspomniany kurczak zagrodowy? To krzyżówka dwóch gatunków kurczaka: brojlera (duża odmiana, szybko przybiera na wadze) oraz kurczaka wiejskiego. Zwierzęta są hodowane jest przynajmniej 8 tygodni i karmione paszą roślinną bez dodatków GMO. Tego typu hodowla stanowi około 1% całej hodowli drobiu w Polsce.

Sycąca sałatka z kurczakiem
Kluczowy składnik tego dania stanowi aromatyczny sos majonezowy na bazie cydru, który doskonale współgra ze smakiem delikatnego drobiowego mięsa. Tego typu danie z kurczakiem jest idealne dla sportowców i pracujących fizycznie mężczyzn, ponieważ dostarcza dużą ilość białka oraz syci na wiele godzin.

Składniki na 6 dużych porcji: 5 dużych jabłek, 0,5kg młodych ziemniaków, 6 dużych jajek, 60 dag. piersi z kurczaka, pęczek rzodkiewek, 1 zielony ogórek, 3 garście sałaty (najlepiej rukoli lub karbowanej lollo rossa), kilka listków mięty lub pietruszki, sól, pieprz, oliwa z oliwek oraz sok z jednej cytryny.

Cydrowy majonez: 2 żółtka jajek, 1 łyżka soku z cytryny, 1/2 szklanki oleju roślinnego (słonecznikowy lub rzepakowy), 2 łyżeczki musztardy dijon, octu wytrawnego oraz cydru jabłkowego, sól oraz pieprz do smaku.

Wykonanie: Pokrojone w talarki lub ósemki plasterki jabłka należy skropić sokiem z cytryny, ugotowane ziemniaki pokroić w niewielką kostkę, jajka ugotować al dente i przekroić na pół. Majonez przygotować w robocie kuchennym wedle kolejności: utrzeć żółtka, sok i sól, potem stopniowo dodawać olej, następnie musztardę, cydr i ocet. Pieprz i sól dodać na sam koniec do smaku. Pierś z kurczaka grillować z obu stron (można dodać swoje ulubione przyprawy). Na dnie półmiska rozłożyć liście sałaty, ćwiarteczki rzodkiewki, plasterki ogórka, ziemniaki, kawałki mięsa oraz połówki jajek. Całość wykończyć plasterkami jabłka oraz listkami mięty/pietruszki. Majonez zaserwować w osobnym naczyniu tuż przed podaniem na stół.

2 KOMENTARZE

  1. Jak zatem widać kurczak na diecie wcale nie musi być nudny, a do tego może naprawdę dobrze smakować. To z kolei motywuje do jej kontynuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.