Dieta z wykluczeniem laktozy to sposób żywienia przeznaczony dla osób cierpiących na nietolerancję lub nadwrażliwość na ten składnik. Unikanie wszystkich produktów mlecznych może jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia niedoboru białka zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jeśli stosujesz dietę bez laktozy, powinieneś sięgać po różnorodne grupy produktów, co pomoże Ci uniknąć niedoborów pokarmowych.

Dieta z wykluczeniem laktozy – kiedy stosować?

Dieta bez laktozy to dieta eliminacyjna, która wyklucza mleko oraz produkty mleczne zawierające ten cukier. Jeśli masz nietolerancję/nadwrażliwość na laktozę i nie masz czasu na przygotowywanie odpowiednich posiłków oraz na analizę składu wszystkich produktów, wybierz catering dietetyczny Mińsk Mazowiecki. Nietolerancja laktozy czasami dotyka już niemowlęta i małe dzieci. Występuje po karmieniu piersią u 6- lub 7-tygodniowego dziecka, którego dieta obejmuje mleko matki. Wtedy matka powinna dokładnie przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Nietolerancja lub nadwrażliwość na laktozę może pojawić się również znacznie później, np. w okresie dojrzewania, a nawet już u osób dorosłych. Objawia się najczęściej mdłościami, bólem brzucha, biegunką oraz wzdęciami. Są one spowodowane brakiem zdolności organizmu do strawienia laktozy, co skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami. 

Nietolerancja laktozy należy do najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych i dotyczy około 20-30 % społeczeństwa. 

Objawy nietolerancji obejmują:

 • objawy skórne – szorstkie i szorstkie policzki, suchość skóry, wysypki na różnych częściach ciała (zwykle poniżej łokci i kolan), pęknięcia w uszach, pęcherze, obrzęk, zaczerwienienie,
 • zaburzenia żołądka i jelit – kolka, deszcz, wymioty, choroba refluksowa przełyku, anoreksja, biegunka, luźne stolce, czasami zaparcia, krew utajona w kale,
 • objawy ze strony układu oddechowego – duszność, kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu w gardle lub drogach oddechowych, katar,
 • objawy mogą pojawić się do dwóch dni po spożyciu produktów mlecznych, dlatego często trudno jest najpierw zdiagnozować przyczynę tych objawów.

Odpowiednia dieta ograniczająca lub całkowicie eliminująca laktozę z jadłospisu jest najskuteczniejszym sposobem na zlikwidowanie dokuczliwych dolegliwości. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy, które mogą wskazywać na nietolerancję laktozy, wybierz catering dietetyczny Sulejówek i zapomnij o problemach związanych ze spożywaniem produktów mlecznych.

Dieta bez laktozy – co jest możliwe, a co nie?

W zasadzie zasady diety bez laktozy są bardzo proste. Wszystkie produkty mleczne, które mogą zawierać niewielką ilość tego cukru, należy wykluczyć z menu.

Z diety należy wykluczyć przede wszystkim takie produkty jak:

 • mleko krowie, mleko w proszku, mleko granulowane, mleko modyfikowane,
 • kefir, jogurt, jogurt naturalny, jogurt owocowy, twaróg,
 • ser, ser topiony, ser żółty, ser topiony, ser pleśniowy, ser feta, mozzarella,
 • śmietana, śmietanka do kawy, bita śmietana, masło, margaryna serwatkowa,
 • produkty zbożowe – słodkie pieczywo, rogaliki, płatki śniadaniowe, mieszanki dla niemowląt z dodatkiem mleka,
 • słodycze – herbatniki, ciasta, kremówki, cukierki, czekolada, lody, herbatniki, słodycze, galaretki,
 • sosy, zupy instant i dania gotowe zawierające mleko krowie 

Obecnie w sklepach dostępne są produkty, dzięki którym nie musisz rezygnować ze wszystkich wymienionych wyżej produktów. Są to np. mleko bez laktozy, masło bez laktozy, a także jogurty oraz sery, które są pozbawione laktozy. Produkty te są bezpieczne również dla osób z nietolerancją lub nadwrażliwością na ten składnik. Warto również wykorzystać alternatywy roślinne zastępujące tradycyjny nabiał.

W diecie bez laktozy, możesz bez obaw spożywać inne grupy żywności, takie jak warzywa, owoce, strączki, ryby, ryż, kasze, mięso, ryby lub oleje roślinne. Wystarczy zwrócić uwagę na skład produktu lub wybrać catering dietetyczny Otwock i cieszyć się dopasowanym jedzeniem dostarczonym prosto pod drzwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.