Wino białe traktowane jest bardzo często niczym ubogi kuzyn w rodzinie winiarskiej, który w dodatku niejednokrotnie potrafił zhańbić się mezaliansami. W końcu ważnym elementem świata wina białego są produkty uzyskiwane nie z winogron, ale jabłek czy porzeczek. Nie warto jednak stawać po stronie osób, które nie doceniają białego wina. Jest ono produkowane już co najmniej od 25 wieków i w tym czasie udało mu się uzyskać prawdziwe wyżyny wyrafinowania.
Produkcja wina białego
Co ciekawe, wcale nie jest tak, że wino czerwone produkuje się z czerwonych winogron, a wino białe z białych. Najpopularniejszym szczepem, z którego pochodzi wino białe, jest granatowy pinot noir, a chardonnay czy riesling też bynajmniej nie są białe. Związane jest to z faktem, iż czerwony kolor wino zawdzięcza skórkom winogron, gdzie znajdują się nadające im barwę taniny. W procesie produkcji wina białego skórki są usuwane, więc nie ma ich czym zabarwić. W efekcie tego wina białe mają delikatniejszy lub intensywniejszy żółty kolor, czasami wpadający nawet w kolorystykę brązów.
Produkcja wina białego trwa zazwyczaj krócej od produkcji wina czerwonego. Najczęściej pozwala się na pełną fermentację, dzięki czemu znikają wszystkie cukry i uzyskujemy wino białe wytrawne. Właśnie dlatego wina białe wytrawne najczęściej pojawiają się w kartach win. Nie są bynajmniej jedynymi winami, co zawdzięczamy ogromnej ilości modyfikacji procesu produkcji wina białego, które obejmują jego wzmacnianie i dodatkowe chłodzenie. Czasami nawet przed rozpoczęciem produkcji wina winogrona się podsusza, niemal jak na rodzynki, dzięki czemu stają się dużo słodsze.
Kiedy wybrać wino białe?
Wina białe są lekkie i raczej nie stosuje się w ich wypadku zabiegów rozwadniania ani samą wodą, ani sokami, jak na przykład robią to Hiszpanie z sangrią (1 część sangrii na 1 część soku pomarańczowego, zazwyczaj schłodzonego). Wina białe podaje się najczęściej w niższej temperaturze niż wina czerwone, które typowo chłodzi się do temperatury minimalnie niższej od pokojowej. Jest to bezpośrednią wskazówką, że służą nam one do ochłody i tak właśnie jest. Od początku swojej historii białe wino było sposobem na poradzenie sobie z żarem słońca, odpowiedzią na ciepłe potrawy, a także metodą świętowania bez rozleniwiania się, czego kwintesencją są wina musujące z francuskiej Szampanii czy włoskiego Friuli. Kwasowość wina białego wytrawnego ceniona jest ponadto przez kucharzy, którzy wykorzystują je dla nadania odrobiny cierpkości wielu daniom.
https://faktoriawin.pl/kurs-wiedzy/degustujemy-wino/